همانطور که می دانید شیشه مهمترین جزء پنجره محسوب می گردد. امروزه با تحولات شگرفی که در صنعت در و پنجره شاهد آن هستیم، شیشه های به کار رفته در پنجره هم در انواع مختلفی تولید و استفاده می گردد. پنجره های تک جداره، دوجداره، سه جداره و چهار جداره را می توان انواع پنجره ها از نظر تعداد لایه شیشه به کار رفته در آنها دانست. در این مقاله سعی می کنیم به تفاوت پنجره سه جداره با دوجداره می پردازیم.

پنجره دوجداره

برای تولید پنجره دوجداره از دو لایه شیشه فلوت استفاده می گردد که لایه های شیشه با فاصله معین و با استفاده از اسپیسر در کنار هم قرار می گیرند. این نوع پنجره علاوه بر ایجاد عایق بندی مناسب، از قیمت مناسبی هم برخوردار است و می تواند پیشنهاد مناسبی برای پنجره بناها محسوب گردد.

پنجره دوجداره

پنجره سه جداره

در پنجره سه جداره از سه لایه شیشه استفاده می شود که برای آن دو عدد اسپیسر در نظر گرفته می شود. عایق بندی حرارتی بسیار بالا و صداگیری فوق العاده از مشخصات بارز این نوع از پنجره ها است. درست به همین دلیل است که از این نوع پنجره ها غالبا در مصارف صنعتی استفاده می گردد. پنجره های سه جداره دارای پروفیل ضخیم تری نسبت به نوع دوجداره هستند بنابراین تعداد کانال داخلی بیشتری هم نیاز دارند.

در صورتی که در پنجره سه جداره از یک جداره لمینت استفاده گردد، می توان کارایی پنجره را از لحاظ ایجاد عایق صوتی افزایش داد. استفاده از پروفیل هایی که 5 کاناله و در عین حال با سطح مقطع بالا، می تواند ساختار مناسبی برای پنجره های سه جداره باشد.

پنجره سه جداره

مطالعه بیشتر : لمینت پنجره چیست؟

 

تفاوت بین پنجره های دوجداره و سه جداره

پنجره های دو جداره و سه جداره علاوه بر شباهت هایی که دارند، از چندین جهت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. از این رو برای داشتن خریدی آگاهانه و مناسب، لازم است از این تفاوت ها آگاه باشید تا از انتخاب خود رضایت کامل داشته باشید. برای این منظور در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این تفاوت ها آشنا نماییم.

  1. تعداد لایه های شیشه

تعداد جدارهای به کار رفته اصلی ترین تفاوت پنجره سه جداره با دوجداره میباشد. به طوری که در نوع دوجداره از دو لایه شیشه فلوت و در نوع سه جداره از سه لایه شیشه فلوت استفاده می شود.

  1. محل مورد استفاده

در حالت کلی کاربری و نوع استفاده از این دو نوع پنجره یکسان است. با این حال توجه کنید که در پنجره های سه جداره به دلیل وجود یک جداره بیشتر، سطح عایق بندی بسیار بیشتر است. استفاده از پنجره های سه جداره می تواند گزینه مناسبی برای مناطقی باشد که آلودگی صوتی در آنها بیشتر است.

مطالعه بیشتر : کاهش آلودگی صوتی با پنجره upvc

 

  1. ضخامت شیشه های پنجره

مورد دیگر ایجاد تفاوت پنجره سه جداره با دوجداره شیشه های به کار رفته از لحاظ ضخامت می باشد. در پنجره های دوجداره از دو لایه شیشه با ضخامت های 4 و 6 استفاده می گردد و این در حالی است که در نوع سه جداره علاوه بر این دو لایه، از جداره سوم به ضخامت 4 نیز استفاده شده است.

  1. ایجاد عایق صوت

بدیهی است که پنجره های دوجداره و سه جداره می توانند عایق مناسبی برای صدا باشند. اما در این میان پنجره های سه جداره در این خصوص عملکرد بهتری خواهند داشت. البته پیشنهاد می کنیم تنها در شرایط خاص از این نوع پنجره استفاده گردد.

  1. عایق دما

میزان عایق بندی در پنجره های سه جداره در مقابل تغییرات دما تقریبا 40 درصد بیشتر از نوع دوجداره است.

  1. عایق گرد و غبار

در صورتی که از پروفیل upvc برای ساخت پنجره ها استفاده گردد، می توان گفت همه انواع پنجره های چند جداره می توانند عایق گرد و غبار باشند. به عبارتی تعداد جداره ها تاثیری در این خصوص ندارد.

  1. امنیت

توجه داشته باشید که در پنجره های چند جداره امنیت بیشتری وجود دارد که این موضوع در نوع سه جداره در مقایسه با نوع دوجداره به دلیل اضافه شدن جداره سوم بیشتر صدق می کند. اهمیت این مطلب در مقابل عوامل بیرونی و ایجاد امنیت بیشتر خودنمایی می کند.

  1. قیمت

بدیهی است که پنجره های سه جداره به دلیل جداره مازادی که دارند و برخی دلایل دیگر از قیمت بیشتری در مقایسه با پنجره های دوجداره برخوردار هستند.

  1. از نظر اجرا و ساخت

اجرا و ساخت پنجره های دوجداره و سه جداره وجه افتراق دیگری است که در مورد این دو نوع پنجره باید در نظر گرفت. پنجره های سه جداره برای نصب نیاز به تخریب بیشتری در مقایسه با نوع دو جداره دارند.

  10.پروفیل مصرفی

پروفیل های که در پنجره های چند جداره به کار می رود متناسب با تعداد شیشه ها طراحی و استفاده می گردد. این مورد می تواند تفاوت هایی را در بین پنجره های چند جداره ایجاد کند که از آن جمله می توان به تفاوت در دوام و سطح عایق بندی از لحاظ دما، حرارت و گرد و غبار اشاره نمود. یکی از دلایل وجود تفاوت در قیمت پنجره های چند جداره نیز می تواند استفاده از پروفیل های مختلف است.

مطالعه بیشتر : چگونه پروفیل دوجداره مناسب انتخاب کنیم

 

  11.مقاومت ساختمان

پنجره های سه جداره تقریبا وزنی معادل دو برابر وزن پنجره های دوجداره دارند که باید با احتیاط و با در نظر گرفتن مقاومت ساختمان و سن بنا، از آنها استفاده شود. پنجره های سه جداره دارای کلاف بزرگتری هستند که استفاده از آنها در بناهای فرسوده و قدیمی توصیه نمی شود.

جمع بندی

عمده تفاوت پنجره دوجداره با پنجره سه جداره، علاوه بر قیمت در میزان عایق صوتی است. پنجره های سه جداره تنها برای کنترل بیشتر سر و صدا مناسب تر هستند و در مورد عایق حرارتی تفاوت چندانی با پنجره های دوجداره ندارند. بنابراین در صورتی که موقعیت خانه و یا محل کار شما طوری است که آلودگی صوتی بیشتری دارد، توصیه می کنیم از پنجره های سه جداره استفاده کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
استعلام قیمت پنجره دوجداره
👋سلام
Call Now Button