7 راه ایمن سازی پنجره ها

ایمن سازی پنجره

بحث ایمن سازی پنجره ها موضوع بسیار مهمی است که اغلب از سوی بسیاری از افراد مورد غفلت قرار می گیرد. این در حالی است که امنیت بناها علاوه بر دربها و قفل آنها، به میزان ایمن بودن پنجره ها هم بستگی دارد. معمولا برای تهویه هوا پنجره ها را باز نگه می داریم و یا قفل هایی که برای آنها در نظر گرفته می شود مقاومت کمتری دارند. مساله دیگر این است که شیشه اصلی ترین قسمت ساختاری پنجره ها را تشکیل می دهد و چون شیشه جنس شکننده ای دارد، لازم است مورد توجه مالکین محترم قرار بگیرد. پنجره های امروزی بیشتر از نوع دوجداره هستند زیرا علاوه بر عایق صوتی، عایق حرارتی نیز می باشند.

در ادامه به طرح 7 روش پیشنهادی در رابطه با ایمن سازی پنجره های دوجداره خواهیم پرداخت.

اطلاعات بیشتر : خرید پنجره دوجداره در تهران

 

ایمن سازی پنجره های دوجداره

به منظور ایمن سازی پنجره های دوجداره بایستی علاوه بر اطلاع از تعداد دقیق پنجره ها، اندازه شیشه ها و فریم آنها را هم بدانیم. این موارد می توانند در تهیه حفاظ های هم اندازه برای پنجره ها بسیار موثر باشند.

 1. استفاده از میله های امنیتی

این روش از رایج ترین روش های ایمن سازی پنجره ها محسوب می گردد. قرار دادن میله های امنیتی برای پنجره های دوجداره می تواند از ورد سارقین به داخل ساختمان جلوگیری کرده و امنیت ساختمان را بالا ببرد. قرار دادن میله امنیتی علاوه بر اقتصادی بودن آن، قابلیت اجرا در طرح های مختلف را نیز دارد. میله های امنیتی می تواند از جنس های مختلفی از قبیل پلاستیک، فلز و آهن نسبت به بودجه و سلیقه فرد ساخته شود. بدیهی است جنس انتخابی در میزان استحکام و مقاومت میله ها تاثیرگذار خواهد بود.

استفاده از میله امنیتی پنجره

 

 1. قرار دادن صفحه امنیتی

تقویت امنیتی پنجره ها با استفاده از صفحه های امنیتی نیز امکان پذیر است. همان طور که می دانید فولاد فلز مقاومی است که در تهیه صفحه و قاب ها در این روش مورد استفاده قرار می گیرد. البته مراحل تولید و اسمبل کردن صفحه های امنیتی تنها در کارخانه انجام پذیر است و در نهایت صفحه به صورت یک تکه قابلیت نصب بر روی پنجره را خواهد داشت.

مطالعه بیشتر: نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

 

 1. استفاده از فیلم امنیتی

فیلم امنیتی یکی از عواملی است که می تواند از شکسته شدن پنجره جلوگیری نموده و ورود سارقین را ناممکن نماید. فیلم امنیتی در کنار روش نصب سریع، از قیمت کمتری هم برخوردار است. از قابلیت های ویژه دیگر فیلم امنیتی، امکان برش آن است که می توان به راحتی در اندازه های دلخواه آن را برش داده و استفاده نمود. به عبارتی می توانید به راحتی و با استفاده از چسب های مقاوم و قوی، فیلم امنیتی را نصب نمایید و به این وسیله از جریان هوا هم جلوگیری خواهد شد. فیلم امنیتی طرح های مختلفی دارد که می توانید بنا به سلیقه خود از نوع رنگی، مات، سیاه و یا سفید شفاف آن استفاده کنید.

 1. استفاده از شیشه های سخت و نشکن در ساخت پنجره

برای تولید شیشه های نشکن و سخت ترکیباتی از جمله پلی کربنات، پلاستیک و اکریلیک به کار می رود که میزان مقاومت بالایی دارند. استفاده از این مواد توانسته است شیشه های نشکن را در برابر ضربه مقاوم نماید تا ایمنی شیشه در برابر شکسته شدن تامین گردد. از دیگر خصوصیات این شیشه ها می توان به امکان نصب در ابعاد مختلف، استفاده طولانی مدت و سهولت در نصب اشاره نمود.

 1. قرار دادن قفل امنیتی

به کارگیری قفل های اضافی می تواند روش دیگری برای ایمن سازی پنجره ها محسوب گردد و راه را برای ورود سارقین ببندد. در مورد پنجره های دوجداره، استفاده از قفل flip متداول تر است. این مدل از قفل ها را می توان در دو نوع اهرم دار و کلیددار در بازار یافت.

 

قفل امنیتی پنجره

مطالعه بیشتر: علت بسته نشدن پنجره دوجداره

 

 1. قرار دادن استپ پنجره

اندازه استپ پنجره از استپ درب بزرگتر است و استقامت بیشتری هم دارد ولی در عین حال ظاهری شبیه به آن دارد. با قرار دادن استپ پنجره دیگر پنجره از قسمت بیرونی ساختمان قابلیت باز شدن نخواهد داشت و امنیت فضای داخلی تامین خواهد شد. از این موضوع می توان به عنوان قفل کودک نیز استفاده کرد.

 1. استفاده از بلوک شیشه ای

در صورتی که دیدن منظره بیرون اهمیت چندان زیادی برای شما نداشته باشد، استفاده از بلوک های شیشه ای برای تامین امنیت می تواند گزینه مناسبی باشد.

جمع بندی

در این مقاله برای ایمن سازی پنجره ها به 7 روش متداول در این زمینه اشاره کردیم. هر کدام از این روش ها می توانند تاثیرگذار باشند ولی نمی توان هیچ کدام از آنها را بر دیگری ارجح دانست. قیمت نهایی، شرایط محیطی و مهمتر از همه نظر و سلیقه فرد، می تواند در انتخاب هر کدام موثر باشد.

علت بسته نشدن پنجره دوجداره

بسته نشدن پنجره دوجداره

علت بسته نشدن پنجره دوجداره به دلایل مختلفی می تواند مربوط باشد و گاهأ برخی از آنها بسیار ساده هستند که شناخت این علل به نگهداری از پنجره و جلوگیری از بروز آسیب های بیشتر کمک زیادی می کند. البته در بسیاری از موارد نیز به دلیل نوع تولید پنجره و عدم رعایت استانداردهای لازم، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، شاهد افتادگی و از رگلاژ خارج شدن پنجره خواهیم بود. در چنین مواردی بایستی مجددأ پنجره های یو پی وی سی، رگلاژ یا تنظیم گردند. اما در مواقعی هم، رگلاژ پنجره دیگر کارساز نمی باشد و پنجره در اثر آسیب به لولاها به درستی بسته نمی شود که در این صورت، مشکل پنجره با یک تعمیر اساسی برطرف خواهد شد. درصورتی که شما نیز با چنین مشکلاتی در پنجره های UPVC خود مواجه هستید با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی علت بسته نشدن پنجره دوجداره بپردازیم.

 

مهم ترین علل بسته نشدن پنجره های دوجداره

به رغم مقاومت و استحکام بالای پنجره های دوجداره و اینکه تعمیر و نگهداری این تولیدات به نسبت سایر پنجره ها، بسیار کمتر می باشد، اما بازهم در مواردی ممکن است مشکلاتی برای پنجره  UPVC ایجاد گردد که منجر به خوب بسته نشدن آنها شود. به همین دلیل بد نیست آگاهی و اطلاعات خود را در رابطه با علل بروز چنین ایراداتی افزایش داده تا در صورت لزوم بدانید که علت بسته نشدن پنجره دوجداره کدام مسئله می باشد. در ادامه این بخش، برخی از این موارد اشاره خواهیم داشت:

مهم ترین علل بسته نشدن پنجره های دوجداره

مطالعه بیشتر : نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

 

بهم خوردن تنظیم یا رگلاژ پنجره دوجداره

یکی از شایع ترین دلایل بسته نشدن پنجره های دوجداره، خارج شدن پنجره از رگلاژ یا تنظیم است. این مشکل که معمولا در اثر باز بودن طولانی مدت پنجره به وجود می آید، موجب می شود که رگلاژ لنگه بازشو بهم خورده و پنجره موقع بسته شدن، گیر بزند. در چنین شرایطی اگر لولا قابل رگلاژ باشد می توان توسط یک آچار آلن و برداشتن پوشش لولای پایین، لنگه پنجره را در جهات مختلف تنظیم نمود. اما در صورتی که لولای مورد استفاده برای پنجره، از نوع معمولی و غیراستاندارد باشد، بایستی از یک تعمیرکار برای رفع مشکل به وجود آمده کمک بگیرید.

شل شدن پیچ نصب لولا نیز دیگر علت بسته نشدن پنجره دوجداره به شمار می رود. بروز چنین اشکالی به دلیل عدم استفاده از گالوانیزه در داخل پروفیل پنجره است که در چنین مواقعی، ناچار به تعمیر و حتی تعویض پنجره خواهید بود. معمولا چنین ایراداتی به دلیل خدمات غیراستاندارد و بی کیفیت برخی تولیدکنندگان سودجو ایجاد می شود.

 

پایین بودن کیفیت لولای پنجره

کیفیت پایین لولای به کار رفته در پنجره نیز یک عامل مهم در بسته نشدن پنجره های دوجداره به حساب می آید. درواقع بزرگ بودن لنگه پنجره و به کارگیری لولاهای فاقد توانایی لازم جهت تحمل وزن زیاد آنها، موجب افتادگی لنگه بازشوی پنجره و خارج شدن لولا از محل خود می شود. در این حالت بایستی لولاهای بی کیفیت باز شوند و آنها را با لولاهایی که قابلیت تنظیم دارند تعویض نمائید. این لولاها علاوه بر آنکه قابلیت رگلاژ دارند، از توان لازم جهت تحمل وزن پنجره نیز برخوردار می باشند.

اطلاعات بیشتر در خصوص : یراق آلات پنجره دوجداره

 

گرم و سرد شدن پروفیل های پنجره

انبساط و انقباض پروفیل نیز می تواند یک علت بسته نشدن پنجره دوجداره باشد که اغلب همزمان با تغییر فصل و گرم یا سرد شدن هوا ایجاد می شود.

به طور کلی پروفیل های به کار رفته در ساخت پنجره های upvc از ضریب انبساط حجمی بالایی برخوردار هستند. به این معنا که در گرما و سرما دچار انبساط و یا انقباض قابل توجهی می شوند. از همین رو علاوه بر تزریق فوم در دو طرف پنجره، ۴ میلی متر بادخور اطراف محل نصب نیز درنظر گرفته می شود تا فضای کافی برای انبساط و انقباض و حرکت پنجره وجود داشته باشد. به این ترتیب عدم محاسبه بادخور موقع اندازه گیری و نصب پنجره به صورت فیت و کاملا اندازه موجب می شود که در اثر انقباض و انبساط پنجره، رگلاژ بازشوها به هم خورده و درنتیجه پنجره به درستی بسته نشود.

در چنین شرایطی اگر مشکل از فرآیند تولید پنجره نباشد، می توان با استفاده از یک آچار آلن، ایراد به وجود آمده را برطرف کرد. البته برای جلوگیری از بروز مجدد این مشکل، بایستی پنجره به شکل کاملا اصولی تنظیم و رگلاژ شود. چراکه در غیر اینصورت با برطرف نمودن علت بسته نشدن پنجره دوجداره در فصل سرد، احتمال بازگشت آن در فصل گرم وجود دارد.

اطلاعات بیشتر در خصوص : چگونه پروفیل دوجداره مناسب انتخاب کنیم

 

برخورد بازشوی پنجره با قطعات زاماک

برخورد بازشوی پنجره با قطعات زاماک، یکی از اشکالات رایجی است که باعث می شود پنجره درست بسته نشود. معمولا موقع بستن پنجره و پایین دادن دستگیره، پلیت های اسپانیولت در داخل قطعات زاماک گیر کرده و باعث کیپ و عایق شدن پنجره به طور کامل می شود. بنابراین گیرکردن بازشوی پنجره به قطعات زاماک در هنگام بسته شدن، موجب به هم خوردن رگلاژ پنجره می گردد که نیازمند تنظیم مجدد خواهد بود.

 

جداشدن بازشوی پنجره از لولای بالایی

دیگر علت بسته نشدن پنجره دوجداره که اغلب در پنجره های دوحالته بروز پیدا می کند، جداشدن ناگهانی لنگه پنجره از لولای بالایی است در حالی که بازشو تنها به اسپایلوت عرض بازویی اتصال دارد. جهت رفع چنین مشکلی باید از تجربیات تعمیرکار حرفه ای پنجره های دوجداره بهره برد.

 

نکته: به طور کلی تولید اصولی و استاندارد پنجره دو جداره موجب می شود که در صورت بروز یکی از مشکلاتی که به آن اشاره شد، با استفاده از رگلاژ و تنظیم دوباره، پنجره به حالت اول خود بازگردد. این در حالی است که اشتباه در اندازه گیری و تولید پنجره تقریبأ غیر قابل رفع بوده و این مشکل تا زمان تعویض پنجره پابرجا خواهد بود.

 

راه های جلوگیری از خرابی پنجره دوجداره

پس از شناخت علت بسته نشدن پنجره دوجداره و بررسی راهکارهای لازم برای برطرف نمودن آن، بد نیست مختصر اطلاعاتی نیز در رابطه با چگونگی پیشگیری از به وجود آمدن این ایرادات داشته باشید. به این ترتیب احتمال خرابی پنجره و تحمیل هزینه های تعمیر و تعویض آن نیز کاهش خواهد یافت. این موارد عبارتند از:

 • از بازکردن پنجره بیش از حد تحمل لولای آن خودداری کنید.
 • لنگه های بازشوی پنجره را هنگام باد و طوفان کاملاً ببندید.
 • خشک کردن سریع پروفیل های پنجره پس از هر بار تمیزکاری الزامی است.
 • روغن کاری قطعات مکانیکی در افزایش عمر و بسته شدن مناسب پنجره بسیار موثر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Call Now Buttonتماس با کارشناس