ابعاد استاندارد پنجره دوجداره upvc

یکی از عوامل موثر در طول عمر پنجره رعایت ابعاد استاندارد پنجره دوجداره می باشد. پس همواره طراحان پنجره های دوجداره upvc و آلومینیومی باید این امر را مدنظر داشته باشند که عرض و ارتفاع پنجره ها دارای یکسری استانداردهایی می باشد که باید رعایت شود

یکی دیگر از مزایای در نظر داشتن ابعاد استاندارد پنجره ، این است که باعث کاهش یا در برخی موارد افزایش هزینه های خرید پنجره دوجداره می شود چون در برخی موارد که ابعاد بزرگتر از استاندارد تعیین شده است مسلما هزینه کمتر و در مواردی که ابعاد کوچکتر از استاندارد باشد باعث افزایش هزینه می شود.

استاندارد های طراحی پنجره دوجداره upvc

  1. هارمونی و هماهنگی و تقارن بین اجزای دکوراسیون داخلی و خود پنجره ها و درب ها
  2. بازدهی بالاتر پنجره به دلیل استفاده از بیشترین عرض و ارتفاع بازشوی پنجره
  3. طول عمر بیشتر درب و پنجره ها به دلیل محاسبه ابعاد و به تناسب آن یراق آلات مورد نیاز آن
  4. صرفه جویی در هزینه ها و بهره وری مناسب آن به دلیل کاهش یا افزایش در ابعاد مورد نظر

مزایای ابعاد استاندارد پنجره دوجداره

بزرگترین ابعاد پنجره دوجداره upvc

اندازه پنجره خانه ویلایی که خیلی مورد توجه سازندگان پیمانکار و شخصی هست چون دوست دارند بزرگترین ابعاد پنجره دوجداره را داشته باشند و در عین حال استاندارد باشد و خطر ساز نباشد. استانداردترین و مناسب ترین عرض در پنجره دوجداره لولایی بین 1500-2000 میلی متر می باشد و  در ارتفاع نیز بین 1400-1800 میلیمتر پیشنهاد می شود. یکی از دلایلی که این ابعاد پیشنهاد می شود که یراق آلات و پروفیل در ابعاد بالاتر نیاز است تغییر کند و اگر بالاتر از این طول و عرض با پروفیل های ضعیف تر و یراق آلاتی با تحمل وزن سبکتر را بکار ببریم محصول نهایی طول عمر پایین تری خواهد داشت.

ضوابط شهرداری و آتش نشانی برای درب و پنجره دوجداره upvc

قبل از اینکه به تعریف طول و عرض استاندارد در درب و پنجره دوجداره بپردازیم یکسری ضوابطی وجود دارد که آن ضوابط در هنگام ساخت فضا توسط شهرداری تعیین می گردد که به آنها می پردازیم

الف)به منظور نصب راحت تر پنجره ها مقدار حداقل 200 میلی متر از سقف تا محل نصب پنجره را می بایست در نظر گرفت

ب)با توجه به ارتفاع اتاق خواب که عموما 2800 میلی متر در نظر گرفته می شود بدلیل قرار گیری مبل یا تخت به منظور ایمن سازی محل برای افراد یا اجسام تا ارتفاع حداقل 1000میلی متر از کف اتاق بهتر است پنجره نصب نگردد همچنین بدلیل تغییراتی که ممکن است در سقف شامل نصب چوب پرده و گچ بری های خاص از سقف به میزان 300 میلی متر نیز هیچ بخش بازشویی از پنجره بهتر است نباشد. باتوجه به فضایی که در ارتفاع محدودیت ایجاد میکند می توان ارتفاع مناسب پنجره را در حالت کلی برای این نوع اتاق ها 1500 میلی متر در نظر گرفت.

ج) به منظور ورود نور یکسان و حفظ زیبایی نمای داخلی و خارجی ساختمان بهتر است از ارتفاع و عرض یکسان در یک بعد خانه استفاده کرد تا هماهنگی بین پنجره ها بوجود آید.به طور مثال اگر در اتاق خواب پنجره لولایی با عرض 1500در ارتفاع 1500 با دو لنگه قرار دادیم پنجره های پذیرایی یا بخش کناری اتاق خواب که با آن در یک نما قرار گرفته را در ارتفاع یکی یعنی 1500 میلی متر در عرض اگر پنجره را سه لنگه در نظر بگیریم عرض هر لنگه 750 میلی متر مناسب می باشد.

ابعاد استاندارد پنجره دوجداره لولایی

مطالعه بیشتر : پنجره کشویی بهتر است یا لولایی؟

ابعاد استاندارد پنجره دوجداره اتاق خواب و آشپزخانه

ابعاد پنجره اتاق خواب بسته به اندازه اتاق خواب زیاد ندارد این به نظر بند اشتباه است البته تناسبی دارد اما به شکلی نیست که شما در اتاق 12 متری یک پنجره 4 متر مربع نسب کنید و در اتاق بزرگتر پنجره بزرگتر نصب کنید استاندارد پنجره باید ارتفاع خود را داشته باشد که بیشتر 1500 میلیمتر استفاده می شود و عرض این پنجره به اندازه عرض دیوار دارد آن هم از 1500 میلی متر شروع میشود تا 2500 میلی متر

یکی از اشتباهاتی که باعث کاهش طول عمر و کیفیت درب دوجداره می شود این است که از یراق آلات و پروفیل پنجره به منظور صرف هزینه کمتر در آن استفاده می شود و که باعث خروجی ضعیف و غیراستاندارد درب از این مرحله می شود.

ابعاد استاندارد پنجره دوجداره کشویی

به دلیل ساختار متفاوت پنجره کشویی، و نبود یراق لولا در آن محدودیت کمتری در استانداردسازی عرض آن داریم و می توان به خاطر اینکه خروجی بهتری از کار بگیریم عرض بازشو پنجره را نسبت به ارتفاع بیشتر در نظر گرفت پس با توجه به نکته ای که گفته شد عرض مناسب ساخت پنجره دوجداره کشویی، 800-1500 میلی متر و ارتفاع مناسب بین 1000 -2200 میلی متر را می توان در نظر گرفت.

مطالعه بیشتر : پنجره کشویی؟

ابعاد استاندارد پنجره دوجداره فولکس واگنی

شاید بتوان گفت یکی از گرانترین پنجره ها از نوع فولکس واگنی می باشد که تاکنون ارتفاع 2400 میلیمتر در پنجره شاید کمی سخت به نظر بیاید اما به دلیل نوع یراق آلات گران قیمتی که در آن استفاده شده و لولاهایی که مانند درب خودروی فولکس واگن روی یک ریل حرکت میکنند و می توانند به دلیل ساختار خاص پنجره تا عرض استاندارد 1500 میلی متر نیز برای هر لنگه در نظر گرفت .

اطلاعات بیشتر : پنجره فولکس واگنی؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
استعلام قیمت پنجره دوجداره
👋سلام
Call Now Button