پنجره دوجداره ویژه معلولین یک ایده عالی و منحصر به فرد برای قشر زیادی از جمعیت کشور محسوب می شود که متناسب با نیاز آنها و رفع برخی موانع و مشکلات موجود، طراحی و ارائه می گردد. درواقع از آنجا که معلولین تشکیل دهنده بخش عمده ای از تمام جوامع هستند، توجه به آنها و تهیه امکانات و شرایط لازم جهت راحتی و بهره مندی از حقوق اولیه و اجتماعی آنها، ضروری و بسیار مهم می باشد. بنابراین برای مکان ها که رفت و آمد افراد معلول در آنجا زیاد است، فراهم نمودن این نوع امکانات، همانند سایر ابزار و وسایل مخصوص که برای این افراد در نظر گرفته می شود، الزامی بوده و نشان دهنده رعایت حقوق این عزیزان و از مولفه های یک جامعه پیشرفته خواهد بود. از همین رو در این نوشتار به بررسی پنجره دوجداره ویژه معلولین و ضرورت وجود آنها خواهیم پرداخت.

 

ضرورت طراحی پنجره دوجداره معلولین

متاسفانه طراحی درب و پنجره های بسیاری از فضاها به گونه ای هستند که معلولین برای استفاده از آنها با مشکلات عمده ای مواجه می باشند. درواقع نه تنها به ابعاد و فضای مناسب برای عبور و مرور این افراد توجه نمی شود بلکه اجزایی مانند دستگیره نیز در ارتفاع نامناسب و دور از دسترس معلولین قرار می گیرد. این در حالی است امروزه استفاده از پنجره های دوجداره در اکثر ساختمان ها بسیار فراگیر و مرسوم شده و حتی صاحبان ساختمان های قدیمی برای استفاده از مزایای این محصولات، اقدام به تعویض پنجره های خود با نمونه های دوجداره می کنند. بنابراین این بهترین فرصت برای طراحان دغدغه مند بود که با رعایت برخی اصول، پنجره هایی را طراحی کنند که استفاده از آنها برای معلولین ساده و راحت باشد. این محصولات که با عنوان پنجره دوجداره ویژه معلولین شناخته می شوند در ابعاد دقیق تری ارائه می گردند.

ضرورت طراحی پنجره دوجداره برای معلولین

اطلاعات بیشتر در خصوص : استعلام قیمت پنجره دوجداره

 

مشخصات پنجره های دوجداره معلولین

به طور حتم وجود برخی ویژگی ها و مشخصات، موجب تمایز پنجره های دوجداره معمولی از نمونه هایی شده که برای افراد دارای مشکلات جسمانی در نظر گرفته شده اند. این مشخصات، یکسری نکات و ریزه کاری هایی هستند که توجه و رعایت آنها باعث می شود پنجره های دوجداره برای استفاده افراد معلول و تردد آنها نیز راحت، کاربردی و مناسب باشند. به همین دلیل در ادامه این بخش به بررسی این مشخصات و ویژگی ها خواهیم پرداخت:

مشخصات پنجره دوجداره معلولین

تناسب عرض درب با ابعاد ویلچر

نخستین موردی که در پنجره دوجداره ویژه معلولین حائز اهمیت بوده و باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد، عرض درب و طراحی آن متناسب با ویلچر و عرض آن می باشد. در حالت استاندارد، عرض ویلچر در شرایطی که دست های فرد بر روی دستگیره ها قرار گرفته باشد، حدود 76 سانتیمتر است. بنابراین فضایی که برای عبور فرد با ویلچر طراحی می شود نباید از این مقدار کمتر باشد. درواقع مقدار عرض درب برای عبور و مرور راحت افراد معلول بایستی 80 سانتیمتر در نظر گرفته شود.

 

ارتفاع قرارگیری دستگیره های پنجره و درب

بدیهی است ارتفاع اجزای درب و پنجره برای افراد نشسته بر روی ویلچر، باید به نحوی باشد که فرد برای باز و بسته کردن آنها، با کمترین چالش مواجه شود. به این صورت که دست فرد در حالت نشسته روی ویلچر عمود بر دستگیره باشد و بتواند آن را به راحتی در دست بگیرد. به طور معمول، ارتفاع نصب دستگیره برای پنجره دوجداره ویژه معلولین 96.5 سانتیمتر است که یک ارتفاع استاندارد و تایید شده برای این افراد محسوب می شود. البته بد نیست بدانید که استفاده از پنجره های قدی که به صورت کشویی باز و بسته شوند، بهترین ایده و حالت برای عبور سهل و ساده افراد معلول خواهد بود. چراکه معمولا با طراحی دستگیره در مرکز، باز و بسته کردن آنها نیز راحت می شود.

مطالعه بیشتر : یراق آلات پنجره دوجداره

 

جهت باز و بسته کردن درب و پنجره

برای سهولت و راحتی معلولین در رفت و آمد، این امکان وجود دارد که متناسب با فضایی که در اختیار دارید، جهت چرخش پنجره را به طرف بیرون یا داخل طراحی کنید. البته نوع پنجره دوجداره و بازشوهای آن نیز در این نوع طراحی بسیار مهم و موثر بوده و می توان با توجه به فضای موجود از یکی از انواع پنجره های لولایی تک حالته و دو حالته، کشویی، اسلاید معمولی، لیفت اسلاید و فولکس واگنی استفاده کرد. مثلا در پنجره دوجداره ویژه معلولین بهتر است به جای پنجره هایی با باشوهای لولایی که فضای بیشتری را اشغال می کنند از مدل های اسلاید معمولی و لیفت و یا فولکس واگنی با کمترین فضای مورد نیاز بهره برد.

 

بهترین بازشو برای پنجره UPVC معلولین

از میان انواع مختلف بازشوهایی که در بخش قبل مورد اشاره قرار گرفتند، بهترین نوع برای استفاده افراد معلول، مدل اسلایدینگ است که علاوه بر اشغال کمترین فضا، نیازی هم به جابه جایی ویلچر وجود نخواهد داشت. همچنین مدل لیفت اسلاید نیز به دلیل ساختار خود به ویژه مدل دفنی آنها، برای معلولین حرکتی کاملا مناسب است. به طوری که درب ها و پنجره هایی با ابعاد بزرگ نیز به راحتی و با حرکت انگشت و فشار یک دکمه، حرکت خواهند کرد. آستانه این نوع بازشوها نیز کاملا همتراز با سطح زمین و به صورت دفنی طراحی شده اند.

اطلاعات بیشتر : مدل های بازشو پنجره دوجداره

 

نوع آستانه به کار رفته در پایین درب

معمولا اکثر درب و پنجره های upvc دوجداره، در پایین ترین قسمت دارای یک آستانه 6 سانتیمتری هستند که برای عبور و مرور معلول و ویلچر، یک مانع به حساب می آید. این بخش حتی برای افراد سالم نیز پاخور بوده و گاهأ مشکلاتی را به وجود می آورد. به همین دلیل بهتر است برای تردد راحت معلولین و سالمندان، از آستانه های مخصوص که مناسب رفت و آمد افراد دارای معلولیت و مشکلات حرکتی هستند در پنجره دوجداره ویژه معلولین بهره برده شود. این آستانه های آلومینومی که با عنوان تریشلد شناخته می شوند، برخلاف نمونه های قبلی تنها یک سانتیمتر ارتفاع دارند و برای عبور با ویلچر نیز کاملا راحت می باشند.

 

رعایت سطح دید در طراحی پنجره

یکی دیگر از نکات مهمی که در طراحی پنجره های ویژه معلولین بایستی مورد توجه قرار بگیرد، رعایت  eye level یا سطح دید است. بر اساس این فاکتور، یک فرد در حالت نشسته روی ویلچر باید بتواند منظره بیرون را به راحتی تماشا کرده و لذت ببرد. درواقع این شرایط به واسطه عدم استفاده از پروفیل های اضافی در پنجره فراهم می شود. همچنین معمولا شیشه های به کار رفته در پنجره دوجداره ویژه معلولین یک تکه و سراسری هستند و به طور کلی هر نوع عاملی که روی منظره مقابل چشم فرد تاثیر منفی دارد، حذف می گردد.

 

نوع شیشه به کار رفته در پنجره دوجداره

در تمامی پنجره های دوجداره و یو پی وی سی برای ارتقاء سطح ایمنی، از شیشه های مقاوم دوجداره که در برابر ضربات وارده استحکام قابل توجهی دارند، استفاده می شود. پنجره های ویژه معلولین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شیشه های این نوع پنجره ها نیز از نوع سکوریت دوجداره می باشند. مزیت اصلی این شیشه ها، علاوه بر مقاومت عالی نسبت به ضربه، خرد شدن بی خطر آنها است که در صورت شکستن به به قطعات ریز کریستالی و غیر برنده تبدیل می گردند.

به این ترتیب، با رعایت نکات فوق به راحتی می توان یک پنجره دوجداره ویژه معلولین تهیه کرد که کاملا متناسب با نیاز این افراد طراحی و استاندارد سازی شده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
استعلام قیمت پنجره دوجداره
👋سلام
Call Now Button