آیا تابحال متوجه حالتی در پایین شیشه پنجره خانه خود شده اید که اصطلاحا به آن تراکم داخلی یا قطرات آب اطراف شیشه دوجداره گفته می شود
این امر معمولا در ماه های سرد در اثر اختلاف دمای درون و بیرون ممکن است اتفاق بیفتد.این امر شاید در نگاه اول مشکل بسیاری از صاحبخانه ها باشد اما واقعا مشکلی نیست.برعکس این در واقعا نشانه خوبی است که به شما می گوید شیشه دوجداره کار خود را به درستی انجام می دهد.
هنگامی که هوای سرد به شیشه گرم برخورد می کند تراکم داخلی ما بین آن ایجاد می شود و باعث ایجاد آب در گوشه پنجره می شود که اگر بدون رسیدگی رها شود ممکن است به دلیل ایجاد رطوبت و کپک برای سلامتی مضر باشد. در این مطلب به نکات و ترفندهای ساده ای برای حذف تراکم داخلی شیشه دوجداره و مراقبت از پنجره ارائه میکنیم.

مطالعه بیشتر : پنجره دوجداره کشویی یا لولایی

عوامل ایجاد کننده تراکم داخلی شیشه دوجداره

احتمال ایجاد تراکم داخلی یا تجمع آب در شیشه به دلیل تماس هوای سرد با سطح گرم روی شیشه های پنجره بیشتر می شود.
عواملی که باعث تشدید آن می شود اختلاف دمای بین شب و روز و گرم شدن بیش از حد خانه یا خشک کردن لباس ها در خانه باعث تشدید اختلاف دمای بیشتر خانه و بیرون می شود، که این امر سپس ایجاد تراکم یا جمع شدن قطرات آب در اطراف شیشه دوجداره می شود و هوای سرد بیرون از گرمای تولید شده در سطح داخلی پنجره برخورد میکند.

عوامل ایجاد کننده تراکم داخلی شیشه دوجداره

مطالعه بیشتر : پیشگیری از یخ زدگی پنجره دوجداره

راه حل حذف قطرات آب در شیشه پنجره

یکی از راه های کنترلی برای راحت شدن از جمع شدن قطرات آب در شیشه باز کردن پنجره ها برای تهویه مناسب در خانه است. یا در آشپزخانه و حمام از فن های خروجی که هوای گرم و بخارات حمام را از داخل به بیرون هدایت کند و هوا در فضای داخلی جریان داشته باشد که این امر در این حد که جریان هوا برقرار شود کفایت میکند و نیازی نیست در مدت طولانی این کار را انجام دهیم.

راه حل حذف قطرات آب در شیشه پنجره

باز کردن پنجره در زمانی که هوا کاملا سرد و زمستانی و زیر صفر است خیلی منطقی نیست و نمی تواند راهکار مناسبی باشد.

استفاده از سشوار برای حذف قطرات آب اطراف شیشه دوجداره

یکی از راه حل های کوتاه مدت برای حذف قطرات آب اطراف شیشه دوجداره  استفاده از سشوار است . البته اگر این تراکم تبدیل به کپک شده و برای مدت طولانی است که تجمع یافته و حذف نشده برای از بین بردن کپک دیگر نمی توان از سشوار استفاده نمود چون ممکن است خطر آفرین باشد حتما با یک متخصص پنجره دوجداره مشورت نمایید

مطالعه بیشتر : راهنمای نصب پنجره upvc

در حالی که استفاده از سشوار برای حذف قطرات آب در شیشه دوجداره در ماه های سردتر زمانی که شروع به وقوع میکند ممکن است خوب باشد اما بعنوان یک راه حل بلند مدت نمی توان از آن استفاده نمود و به گزینه های دیگری باید فکر کرد.

نحوه رفع میعان در شیشه دوجداره

بعنوان یک راه حل طولانی مدت کم هزینه می توان با کمی باز نگه داشتن پنجره باعث تثبیت جریان هوا شد و با انجام این کار خانه بطور منظم تهویه می شود و باعث به حداقل رساندن تجمع تراکم در اطراف شیشه دوجداره می شود .
راه حل دیگر در هنگام پخت و پز در آشپزخانه و هنگام استحمام در حمام برای خروج گرما و بخار استفاده از فن خروجی می باشد البته این مورد باید کنترل شود که در خانه جریان پیدا نکند که دمای پنجره ها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد تراکم گردد.
راه حل دیگر برای خانه هایی که دائما و بطور طبیعی گرم هستند و تراکم مشکل اساسی ایجاد میکند استفاده از دستگاه رطوبت گیر در خانه است که آب اضافی در هوا را جذب و به حذف قطرات آب در پشت شیشه دوجداره کمک کند. اگر چه هزینه دستگاه رطوبت گیر ممکن است بالا باشد اما برای راحت شدن از مشکل تراکم در شیشه یک راه حل قطعی می باشد.

قطرات آب بین دو شیشه پنجره دوجداره

اگر در داخل و ما بین دو شیشه قطرات آب جمع شود ممکن است لازم باشد برای تعمیر شیشه دوجداره از یک نصاب متخصص در این زمینه کمک بگیرید
ممکن است شکافی در مهر و موم پنجره وجود داشته باشد و یا درزگیری و عایق بندی آن از بین رفته باشد. در هر صورت متخصص نصب شیشه دوجداره می تواند به بهترین وجه به شما در خصوص اقدامات بعدی راه حل مناسب ارائه کند کارشناسان فنی تک پنجره آماده ارائه هر گونه مشاوره در این خصوص می باشند.

مطالعه بیشتر : اهمیت چسب سیلیکون در درزبندی پنجره دوجداره

نتیجه گیری

پیشنهادات کنترلی که تاکنون در این مطلب ذکر شد در ماه های سردتر کنترل بیشتری لازم است از جانب شما صورت بگیرد تا احتمال کپک زدگی را کمتر کند.
برای رفع کوتاه مدت همانطور که در بالا ذکر شد از سشوار استفاده کنید و برای رفع بلندمدت استفاده از دستگاه رطوبت گیر توصیه می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
استعلام قیمت پنجره دوجداره
👋سلام
Call Now Button